top of page

Literatúra o satanizme

The Invention of Satanism (Dyrendal, Lewis, Petersen)

Autormi knihy sú traja akademici, odborníci na nové náboženské hnutia. K satanizmu pristupujú ako ku serióznemu hnutiu, ktoré slúži ako forma osobnej a kolektívnej identity. Dívajú sa naň ako na komplexný fenomén, ktorý je neustále v dialógu s kultúrou a ostatnými náboženskými smermi. 

Namiesto mytológie sa zameriavajú na tvorbu významu: Podobne ako prívrženci iných smerov, aj Satanisti inkorporujú, požičiavajú si a modifikujú elementy z iných tradícií. Autori skúmajú zdroje, z ktorých LaVey syntetizoval svoju verziu satanizmu. Venujú sa aj súčasným satanistickým subkultúram a popisujú, ako sa moderný satanizmus vyvíja ďalej.

Záverečné kapitoly podrobne referujú o troch veľkých štúdiách, ktoré skúmali demografické údaje o satanistoch (vek, spoločenské postavenie), ich postoje k rôznym náboženským a politickým otázkam, a to k akým formám satanizmu sa hlásia. Závery vyvracajú mýtus podľa ktorého je satanizmus nekonzistentným hnutím a len záležitosťou adolescentov.

Knihu ocenia ju najmä akademici ale aj laická verejnosť zaujímajúca sa o fenomén satanizmu hlbšie.

Dyrendal, A. Lewis, J. R. Petersen, J. A. The Invention of Satanism. Oxford University Press, 2011

Children of Lucifer: The Origins of Modern Religious Satanism (van Luijk)

Van Luijkovo historický vývin myslenia, ktorý viedol k vzniku moderného satanizmu. V jeho prípade sa nejedná o žiadneho senzacionalitu, ale seriózneho akademika so zmyslom pre realitu, ktorý sa opiera o fakty a zdroje hodnotí kriticky.

Autor diskutuje ako sa celá história satana ako kultúrneho symbolu (ktorú berie zo všetkých uhlov - okultizmus, literatúra, náboženstvo, politické hnutia) odrazila v modernom satanizme ako ho poznáme dnes. Na to, že sa jedná o neprehľadnú tému (vieme aké ťažké je v histórií satanizmu odlíšiť zdokumentované fakty od konšpirácií a legiend) si s tým poradil vynikajúco. Dielo obsahuje množstvo bibliografických odkazov.

Dielo je veľmi rozsiahle a má aj s poznámkami okolo 600 strán. Venuje sa podrobne rôznym témam, napr.: satanizmus ako kresťanský "vynález", rehabilitácia satana v období romantizmu, satan v okultizme 19. storočia, kontra-kultúra, politické hnutia a mnoho iných. Pritom sa vždy zastaví pri otázke: Bol satanizmus v danom období fakt alebo fikcia? 

van Luijk, R.: Children of Lucifer: The Origins of Modern Religious Satanism.​Oxford University Press, 2016

The Devil's Party: Satanism in Modernity (Faxneld; Petersen)

Podnetom k napísaniu tejto knihy, že satanizmus bol v odbornej literatúre až donedávna buďto démonizovaný alebo bagatelizovaný. Seriózny záujem antropológov a religionistov o fenomén satanismu až donedávna chýbal a dielo Faxnelda, Petersena a spol. túto medzeru vypĺňa.

 

Dielo obsahuje 12 veľmi kvalitných štúdií na rôzne témy: tri k historickým koreňom moderného satanizmu (za pozornosť stojí najmä kapitola o S. Przsybyszewskom), tri zaoberajúce sa rôznymi aspektami LaVeyovej Cirkvi (lingvistická analýza LaVeyovych diel, LaVey ako súčasť konšpirácií), tri sociologické a nakoniec tri o post-satanizme, ktoré pojednávajú o vývoji po LaVeyovi, ceste ľavej ruky a nových smeroch.

Text je hutný, náročný a pri čítaní je poznať, že dielo písali akademici. Zato však obsahuje veľa cenných a kvalitne spracovaných informácií. Je to jedno z mála diel, ktoré namiesto senzacionalizmu a predpojatosti dokážu podať objektívny obraz o súčasnom dianí ako aj koreňoch satanizmu, a to všetko na základe faktov a solídneho výskumu.

Per Faxneld, Jasper A. Petersen: The Devil's Party: Satanism in Modernity.​Oxford University Press, 2012

Satanismus (Josef Veselý)

Kniha bola napísaná v roku 2003, pomerne rýchlo sa vypredala v súčasnosti už nie je dostupná.

Josef Veselý sa zaoberá históriou satanizmu, ideológiou, praxou a zvláštnu pozornosť venuje českej scéne. Okrem LaVeyovho satanizmu, ktorý bol u nás už v tej dobe pomerne známy, sa venuje aj Sétistickému prúdu. Kniha obsahuje aj mnoho rituálov.

Pokiaľ nám je známe, je to najlepšie dielo, aké sa v našich geografických šírkach o satanizme napísalo. Jeho nevýhodou je snáď len to, že už nie je tak aktuálne. Nové vydania od roku 2003 nevychádzajú a za tú dobu sa toho vo svete satanizmu mnoho zaujímavého udialo.

Veselý, J.: Satanismus.​ Nakladatelství Vodnář, 2003

Satan tě chce. Uctívání ďábla a jeho sekty v Americe (Lyons)

Jedná sa o preklad knihy amerického autora pôvodne z 80. rokov. Na tú dobu jedno z najlepších a v našich končinách bolo až do vydania Satanizmu od Jozefa Veselého asi jediné seriózne dielo pojednávajúce o satanizme. 

Zaoberá sa históriou satanizmu / satana a obsahuje kapitoly o Leveyovej Cirkvi Satanovej ako aj o Aquinovom Sétovom Chráme. Tiež vyvracia mnohé konšpirácie a obvinenia na adresu satanistov.

Lyons, A. Satan tě chce. Uctívání ďábla a jeho sekty v Americe. Nakladatelství Tomáše Janečka, 2011

Schmidt, Joachim. Satanismus. Mythos und Wirklichkeit. 2., aktualisierte Auflage.diagonal-Verlag Marburg, 2003.

Dvorak, Josef. Satanismus. Satanismus - Schwarze Rituale, Teufelswahn und Exorzismus. Heyne, 2000.

bottom of page