top of page

Sétov Chrám a sétiánska filozofia

Úvod

Sétov chrám (Temple of Set) založil v roku 1975 Michael A. Aquino, doktor politických vied, armádny príslušník USA a bývalý vysokopostavený člen LaVeyovej Cirkvi Satanovej (Church of Satan).

Dôvodom vzniku Sétovho chrámu boli názorové rozdiely ohľadom filozofie ale aj administratívnych otázok medzi Aquinom a vtedajším vedením Cirkvi Satanovej.

Sétiánska filozofia vychádza z predpokladu, že človek disponuje schopnosťou seba-uvedomenia, inteligencie a od univerza oddelenou, nezávislou vôľou (Sétov dar). Prácou s touto schopnosťou a jej zdokonaľovaním zažíva dynamický proces osobnej evolúcie, zvaný xeper, (čítaj chefer). Na rozdiel od Cirkvi Satanovej poníma Séta ako reálne existujúcu entitu. Sétov Chrám o sebe tvrdí, že je v súčasnosti vedúca iniciačná organizácia takzvanej "cesty ľavej ruky," ktorú chápe ako seba-zbožštenie a oddelenie psyché od univerza - v protiklade voči "ceste pravej ruky", ktorej cieľom je naopak splynutie s univerzom.

História Sétovho Chrámu I.: Vznik

 

Sétov Chrám (Temple of Set, ďalej len ToS) vznikol odštiepením sa od Cirkvi Satanovej (ďalej len CS) založenej LaVeyom. Jeho zakladateľ, M. A. Aquino vstúpil do CS v roku 1969, tri roky po jej založení. Bol veľmi aktívny členom a rýchlo sa dostal na vysoké pozície. Stal sa redaktorom Cloven Hoof, hlavného časopisu CS a v jej iniciačnom systéme dosiahol štvrtý stupeň, čo je druhý najvyšší, piaty bol určený samotnému veľkňazovi. V roku 1975 zaviedol LaVey v CS niekoľko zmien, s ktorými Aquino a niekoľko ďalších členov nesúhlasili.

 

Existovali na to dva hlavné dôvody. LaVey začal pre postup v hierarchií CS stále viac vyžadovať, aby členovia dosahovali úspechy v reálnom svete (čím sa myslelo hlavne finančné zabezpečenie) a okultné znalosti ustupovali do úzadia. Aquino a viacero ďalších vysokopostavených členov CS si to vyložili ako predávanie stupňov zasvätenia a prišli k názoru, že LaVey vedie CS ako svoju osobnú firmu. Ďalším dôvodom bolo odlišné chápanie Satana. CS v začiatkoch nemala doriešené, či sa k nemu postaviť ako k symbolu, alebo ho chápať ako reálne existujúcu bytosť. Aquino spolu so svojimi nasledovníkmi, ktorí z CS vystúpili, zastával druhú alternatívu [+].

10 Júna roku 1975 sa vzdal členstva a na letný slnovrat v tom istom mesiaci vykonal magickú prácu, ktorej účelom bolo nájsť odpoveď na otázku, čo ďalej. Invokoval Satana, ale namiesto toho prišiel do kontaktu s entitou, ktorá sa mu prezentovala ako staroegyptský boh Sét. Priebeh operácie Aquino v jednom interview opísal nie ako zjavenie sa Séta vo fyzickej podobe, ale ako naladenie sa na vedomie, ktoré necítil ako jemu vlastné [+]. Výsledky tejto magickej operácie spísal do knihy The Book of Coming Forth by Night. Spis bol koncipovaný ako správa od Séta, ktorý sa predstavil ako entita, z ktorej kresťanstvo čerpalo mýtus o Satanovi a ktorá dala LaVeyovi v roku 1966 svoj "pekelný mandát". Sét tiež vyhlásil, že začal Aeon Séta, a Satanov vek, obdobie od 1966 do 1975, bolo len prípravnou fázou. Mandát od temného božstva tým podľa prívržencov ToS prešiel na Aquina, a je na ňom, aby pokračoval v práci, ktorá v CS začala [+].

Sétiánska kozmológia – černomagická teória univerza

 

Univerzum podľa ToS zahŕňa všetko čo existuje. Vrámci neho rozlišujú objektívne univerzum, kde patrí živá aj neživá hmota a energia. Jeho zložky vypĺňajú čas a priestor. Ľudia ho vnímajú ako prirodzené univerzum, jeho zákonmi sú zákony prírody. Okrem neho v celkovom univerze existujú ešte subjektívne univerzá jednotlivých vnímajúcich bytostí. Toto obsahuje okrem vlastného vnímania objektívneho univerza aj samovytvorené fenomény (keďže SU je aj tvorivé). Je toľko subjektívnych univerz, koľko je  jednotlivcov [+].

 

Sétiánska kozmológia sa odráža v Sétovom pentagrame (inverzný pentagram v kruhu, viz obrázok vyššie): kruh predstavuje objektívne univerzum, samotný pentagram vedomie v subjektívnom univerze. Špice pentagramu sa nedotýkajú kruhu, pretože subjektívne univerzum je od objektívneho oddelené a je na ňom nezávislé. Sily temnoty, individuálne vedomie – Sétov dar, nie sú odvodené od prirodzeného poriadku/usporiadania vecí [+].

 

Sétiánska kozmológia je charakteristická dualizmom medzi prirodzenom (natural) a nie-prirodzenom (non-natural, Aquino nepoužíva výraz supernatural, čo by sa prekladalo ako nadprirodzený, a prekladať non-natural ako neprirodzený by bolo v tomto kontexte nevýstižné). Ten je odrazom rozlišovania medzi physis a psyché v antickej filozofií. Individuálne vedomie, psyché, ale aj Sét ako bytosť nepatria do prirodzena, ale ho presahujú, majú vlastnú, od neho nezávislú vôľu.

Ďalším dôležitým aspektom sétiánskeho pohľadu na usporiadanie kozmu je teória Aeonov, ktorá bola inšpirovaná Crowleym. Podľa ToS začal založením CS v roku 1966 nový Aeon, ktorý nadväzoval na predošlý s počiatkom v roku 1904, keď bola spísaná Crowleyho Kniha Zákona. Prvé roky (1966 -1975), vek Satana, boli len prípravnou fázou Sétovho Aeonu, ktorý začal v roku 1975.

Sét

 

Teraz, keď rozumieme sétiánskej kozmológií, môžeme pochopiť aj ich predstavy o Sétovi. Ak by sme mali do jednej vety zhrnúť, ako ToS chápe Séta, znela by: Sét je prvotná forma JA, princíp izolovanej (tj. od objektívneho univerza oddelenej) inteligencie, individuálneho vedomia. Z tejto prvotnej formy pochádzajú naše individuálne inteligencie/ja/vedomia. Sét je podľa ToS najstaršou formou tohto princípu, ktorý sa neskôr odrážal v iných náboženských systémoch, napríklad v archetype judeo-kresťanského Satana.

 

Aquino zvolil Séta aj z toho dôvodu, že nie je v spoločnosti stigmatizovaný ako "symbol zla", tak ako Satan (pri takzvanej "satanskej panike" v 80.-tych rokoch mu to nebolo nič platné - novodobý hon na bosorky sa zameral aj na Séta a jeho Chrám). Okrem toho mala výmena Satana za Séta docieliť, aby sa učenie ToS neobmedzovalo len na reakciu voči kresťanstvu. Ako píše Don Webb [+] (str. 108):


"Postava Séta je komlexnejší, a oveľa lepší vzor ako postava judeo-kresťanského Satana..., ktorý je primalý symbol na to, aby obsiahol bohatosť Cesty Ľavej Ruky."

"Sétiáni ho neuctievajú, nemodlia sa k nemu a Sét sa nestará o ich každodenné životy. Sétiáni po jeho vzore podporujú a presadzujú proces iniciácie a individuácie tu na zemi."

 

Aquino (ale ani jeho prívrženci v starej CS) mal v čase svojho prvého kontaktu so Sétom na letný slnovrat 1975 len veľmi málo informácií o staroegyptskému Sétovi. Jeho podrobné štúdium a zbieranie informácií nasledovali až po tom [+]. Na tomto mieste sa nebudeme zaoberať podrobnou históriou staroegyptského Séta ani jeho podrobnosťami či odlišnosťami so Sétom tak, ako ho Chápu v ToS. Cieľom Sétovho Crámu nakoniec ani nie je oživenie tradície uctievania staroegyptského Séta. Je ale potrebné spomenúť, že ToS sa nehlási k zjednodušenej a populárnej predstave o Sétovi ako o božstve reprezentujúcom zlo (v starom Egypte sa striedali obdobia jeho popularity s obdobiami kde bol vnímaný negatívne [+]).

 

Sétiánska antropológia

 

V popise sétiánskej kozmológie sme videli že sa rozchádza s laveyánskym satanizmom, kde sú všetci bohovia a aj duša človeka len výtvorom materiálneho mozgu a tým pádom ničím, čo by sa vymykalo prírodným zákonom. Inak je tomu vo filozofií ToS, ktorá človeku priznáva na objektívnom univerze nezávislú dušu s vlastnou vôľou. Tá podľa učenia Sétovho Chrámu nie je výsledok prirodzenej (natural) evolúcie popísanej Darwinom [+] (str. 90), ale má nie-prirodzený (non-natural, viz diskusiu k prekladu vyššie) pôvod. Čo tým sétiáni myslia? Podľa Aquina je duša niečo, čo nemôže byť celkom vysvetlené ako súčasť objektívneho univerza – inými slovami odmieta pohľad súčasnej vedy, podľa ktorého je aj duša len výsledkom činnosti mozgu (ktorý celkom prirodzene patrí do objektívneho univerza a riadi sa fyzikálnymi zákonmi). Táto nie-prirodzená zložka, ktorou je vedomie seba samého a na OU nezávislá vôľa, pochádza od Séta, je teda Sétov dar. Číra esencia tohto daru sa označuje ako Čierny Plameň (Black Flame). Prvý krát sa o ňom Aquino zmieňuje v diele Diabolicon, ktoré napísal ešte ako člen CS.

Sétov Chrám naviazal na myšlienku posmrtného života, ktorú naznačil LaVey v jednej eseji jeho Satanskej Biblie: Ak sa vybuduje pevné ego, zachová sa aj po smrti fyzického tela. Samotní laveyáni od toho upustili a tak má dnes tento názor bližšie k sétiánskemu pohľadu na vec. Sétov Chrám to však zasadil do svojej vlastnej kozmológie: Posmrtný život existuje pre tých, ktorí dosiahli potrebný stupeň individuálneho rozvoja. Tento posmrtný život pretrváva v individuálnom subjektívnom univerze. Tí, ktorí túto úroveň nedosiahnu, sa po smrti svojho tela rozplynú  v neexistencií.

 

Xeper

 

Egyptské slovo Xeper Aquino prekladá do angličtiny ako becoming (stávať sa) a predstavuje podľa neho transformáciu a evolúciu Vôle z ľudského na božský stav bytia – zámernou, vedomou a individuálnou silou mysle. Je to slovo Sétovho Aeonu. Toľko k nemu Aquno v spise The Book of Coming Forth by Night.

Neskôr ho Don Webb [+] prekladá ako I have come into beeing (vchádzať do bytia, vzniknúť, pričom použil minulý čas - xeper označuje proces, ktorý sa udial a neprebieha v dobe vyslovenia) a popisuje nasledovne: je to zážitok individuálnej psyché uvedomujúcej si vlastnú existenciu a rozhodnutej rozširovať a rozvíjať túto existenciu vlastným pôsobením. Xeper zažíval každý, kto sa rozhodol hľadať svoj vlastný rozvoj. Pochopiť toto slovo znamená pochopiť zodpovednosť za vývin vlastnej psyché. Je to slovo extázy, strašnej zodpovednosti a koreň všetkej mágie. Proces sa nemá študovať ako abstraktná idea, ale zažívať.

 

Xeper teda v Sétovom Chráme označuje proces, ktorým jednotlivec prechádza na ceste duchovného vývoja. Slovo Xeper je symbolizované skarabeom s vychádzajúcim slnkom. Skarabeus symbolizuje tvrdú prácu, a vývin rôznymi štádiami. Východ slnka ich spôsob vnímania sveta a poznávania. Okrem toho je to slovo, ktorým sa medzi sebou členovia ToS zdravia.

Mágia

 

Aquino rozlišuje medzi čiernou a bielou mágiou, narozdiel od LaVeya, ktorý takéto rozdelenie považoval za umelé a videl v ňom len vynález pokryteckých mágov. Bielu mágiu považuje Aquino za intenzívnejšiu formu konvenčného náboženského rituálu. V porovnaní s čiernou mágiou je menej náročná a menej nebezpečná. Bielu mágiu však Aquino považoval za sebaklam, ktorým individuálne vedomie uvedie do ilúzie, že splynulo s absolútnym univerzom. Preto je v Sétovom Chráme ignorovaná [+].

 

Čiernu mágiu Aquino delí na väčšiu a menšiu. Do menšej čiernej mágie (Lesser Black Magic) spadá ovplyvňovanie bytostí a procesov v objektívnom univerze pomocou manipulácie fyzikálnych a psychologických faktorov. Radil sem napríklad propagandu. Väčšia čierna mágia (Greater Black Magic) je vyvolanie zmeny v subjektívnom univerze v súlade s vôľou. Tieto zmeny v subjektívnom univerze môžu spôsobiť podobné zmeny v objektívnom univerze. Práca (v terminológií ToS „working“) väčšej čiernej mágie môže byť vykonaná s cieľom niečomu porozumieť, alebo niečo zmeniť, a podľa toho Aquino delí väčšiu čiernu mágiu na dva typy [+] (str. 128):

 

"Tá prvá [s cieľom niečomu  porozumieť] sa označuje ako ilustratívna, druhá [s cieľom niečo zmeniť] ako operatívna. Obe fungujú skrz rozšírenie alebo zmenu subjektívneho univerza, ktoré sa potom prejavia zodpovedajúcim vplyvom na objektívne univerzum - a iné subjektívne univerzá - skrz fenomén magického spojenia."

Don Webb [+] vysvetľuje na príklade: Operatívna mágia môže byť vykonávaná s cieľom zlepšiť zdravotný stav matky, dostať lepšiu prácu etc. Ilustratívna sa týka iniciácie. Je to niečo ako rituál prechodu, akurát že nejde o zmenu na spoločenskej úrovni, ale na individuálnej.

 

Sétistické rituály sa priebehom podobajú tým LaVeyovým, sú však upravené tak, aby boli viac v súlade so sétiánskou filozofiou. Namiesto symbolu Bafometa, ktorý používa CS, je napríklad použitý vyššie popísaný Sétov pentagram a na oltári dominuje svieca ktorá symbolizuje Čierny Plameň. Sétiáni sa neobmedzujú len na mágiu so staregyptskou symbolikou, ale využívajú širokú škálu magických systémov. Rituálna miestnosť je nakoniec len umelé prostredie vytvorené v objektívnom univerze. Všetky rekvizity používané pri rituáloch majú svoju "magickosť" len v subjektívnom univerze [+] (str.124):
 

"Okrem iného to vysvetľuje, prečo fungujú magické práce založené na rôznych bohoch a panteónoch. Je jedno, či sú bohovia vytvorený spoločnosťou (ako napríklad grécki) alebo osobou (ako tí od Lovecrafta). Je jedno, či  enochiánske kľúče velebia YHVH (ako v Deeho verzií), Satana (ako v Satanskej Biblí), alebo Séta (ako vo Word of Set). Obvinenia z herézie, blasfémie, alebo z neautentickosti - či už oprávnené alebo nie, sú mimo."

Alebo ako povedal Dona Webb v jednom interview [+]:

"Ceremoniálna mágia je o tréningu mysle, vôle, a srdca tak, aby šli rovnakým smerom. Jej sila nespočíva v učení sa zoznamu zvláštnych slov, kreslení podivných sigíl, alebo pálení kadidla o polnoci. Jej sila spočíva vo vytvorení celkového prostredia kde môže dôjsť k zmene v subjektívnom univerze."

Okrem toho sa Aquino zmieňuje o strednej čiernej mágií (Medial Black Magic), ktorá sa podobá tej väčšej, avšak je jednoduchšia a vystačí si bez grimoárov a podobných rekvizít. Môže ísť napríklad o prosté zapálenie sviečky a deklarovanie priania, čo však netreba zamieňať s modlitbou, pretože si to vyžaduje zapojenie vôle.

História Sétovho Chrámu II.: Od vzniku až do dnes

 

Nasledujúca kapitola čerpá z knihy Lords of The Left Hand Path [+] od sétiánskeho autora, ktorý sa zaoberá históriou Cesty Ľavej Ruky. Obsah je parafrázovaný a zostručnený. Pre podobné náboženské a okultné zoskupenia je typické, že ich zakladateľ a veľkňaz sa drží pri moci až do smrti. Inak je to v Sétovom Chráme, kde sa veľkňazov vo vedení vystriedalo hneď niekoľko. Už necelé štyri roky od založenia vymenil Aquina vo funkcií Barrett. Po jeho vystúpení v roku 1982 a kríze v ToS sa znova vrátil Aquino, ktorý v tejto funkcií zostal až do roku 1996. V roku 1982 navštívil Aquino Nemecko a získal prístup do "rituálnej miestnosti" hradu Wewelsburg, nazývanej aj hala padnutých, ktorý kedysi slúžil ako ceremoniálne centrum Himmlerovej SS. Tam vykonal magickú prácu Wewelsburg Working, výsledkom čoho bol vznik Rádu Lichobežníka v rámci Sétovho Chrámu.

 

Vo svojom ďalšom vývoji sa organizácia, aj napriek nepríjemnostiam spojeným so satanskou panikou v 80. tych rokoch, rozrastala. V USA vzrástol počet lokálnych pylónov (pobočiek Sétovho Chrámu) z pôvodne jedného fungujúceho na 35. Okrem toho vznikali lokálne pylóny aj v zahraničí.

 

Na jarnú rovnodennosť roku 1996 sa veľkňazom stal Don Webb, spisovateľ venujúci sa tvorbe sci-fi a hororovej beletrie. Jeho vedenie predsavovalo pre ToS nezanedbateľný prínos. Sieť Chrámu a interakcie medzi členmi sa rozšírili. Zvýšilo sa aj iniciačné využitie štúdia pôvodného Sétovho kultu praktizovaného v starom Egypte. Don Webb napísal aj niekoľko kníh, ktoré priblížili učenie Sétovho Chrámu širšej verejnosti: The Seven Faces of Darkness (1996), Uncle Setnakts Essential Guide to the Left Hand Path (1999), Mysteries of the Temple of Seth (2004). [A najnovšie, v Auguste 2016 mu vyšla aj kniha s názvom Uncle Setnakt's Nightbook].

 

V roku 2002 sa stala veľkňažkou Sétovho Chrámu Zeena LaVey, dcéra Antona LaVeya. Tá opustila CS po tom ako LaVey odmietol jej a jej manželovi Nikolasovi Schreckovi prenechať vedenie. V čele ToS však nepobudla dlho a založila spolu so Schreckom vlastné hnutie - Seth Liberation Movement a konvertovala na tantrický budhizmus. Medzi tým sa vedenia ToS na krátku dobu ujal Aquino, ktorého v roku 2004 vystriedala Patricia Hardy.   

bottom of page