top of page

Úvod

 

The Satanic Temple (Satanský Chrám, ďalej len TST) je organizácia ktorú založili v roku 2014 Lucien Greaves a Malcolm Jarry. Hlavné sídlo má v meste Salem, v štáte Massachusetts. Skupina presadzuje rovnosť, sociálnu spravodlivosť a odluku cirkvi od štátu. Využíva na to satanskú symboliku a satiru namierenú na kresťanské skupiny. Nevychádza z nadprirodzenej viery v Satana. Chápe ho len ako kultúrny symbol skepticizmu, osobných slobôd a vzdoru proti svojvoľnej autorite a neopodstatneným normám založeným na poverách.

Satan a ideológia TST

 

Satan je pre TST symbol Večného Rebela proti svojvoľnej autorite, vždy brániacim osobnú nezávislosť, dokonca aj za veľmi nepriaznivých podmienok. Je idol nezlomnej vôle a túžby po poznaní, heretik, ktorý spochybňuje tyranské klamy a "posvätné" zákony. Predstavy o Satanovi TST čerpá z literárneho satanizmu, najmä z diel Miltona a autorov obdobia romantizmu ako Byron a Shelley.

Podobne ako dnešný laveyánsky satanizmus, zastáva aj TST názor, že ani náboženstvo nemusí, ba dokonca by nemalo byť, založené na poverách.

Zo sekcie často kladených otázok z oficiálnych stránok TST vyberáme nasledujúce citáty:

 

"Prijať meno Satan znamená prijať racionálne poznanie zbavené nadprirodzena a zastaralých tradičných povier. Satanista má aktívne pracovať na zdokonaľovaní kritického myslenia a všade uplatňovať primeranú skepsu. Naše presvedčenia musia byť v súlade so súčasným vedeckým výkladom sveta, nie opačne."

 

"Neveríme v nič, čo nie je preukázateľne pravé, a dokonca aj tieto presvedčenia zastávame s tým, že musia byť otvorené prípadným revíziám vo svetle nového vedeckého poznania."

 

Náboženstvo podľa TST teda nemá pestovať presvedčenia založené na viere v nadprirodzené javy (tak ako to z definície náboženstva doteraz bolo), ale poskytnúť symbolizmus, pocit identity a zdieľaných hodnôt. TST sa snaží presadiť rozšírenie definície náboženstva, aby sa výhody náboženských organizácií neboli viazané len na vieru v nadprirodzené javy u toho ktorého náboženstva (alebo aby boli zrušené, viz. napr kampaň so sochou Baphometa).

TST bojuje proti obmedzeniam osobných slobôd argumentom (mohlo by sa zdať že ide o satiru), že súčasne dochádza aj k obmedzeniam náboženských práv satanistov. Uzatváranie homosexuálnych manželstiev je podľa TST náboženská sviatosť, preto ich zákaz považujú za obmedzovanie náboženskej slobody. Na základe doktríny, podľa ktorej je telo nedotknuteľné a je len predmetom vlastnej vôle, považuje TST aj obmedzenia potratov sa porušenie náboženskej slobody satanistov.

Sedem Zásad: Etika TST

 

Satanský Chrám patrí podobne ako laveyánsky satanizmus do racionalistického prúdu, má však odlišnú etiku. Tá je vyjadrená v siedmych zásadách (Seven Tenets)

  1. Človek by sa mal snažiť jednať so súcitom a empatiou voči všetkým stvoreniam v súlade s rozumom.

  2. Neustály boj o spravodlivosť nevyhnutný a má byť nadradený zákonom a inštitúciám.

  3. Telo je nedotknuteľné, predmetom len vlastnej vôle.

  4. Slobody ostatných majú byť rešpektované, vrátane slobody urážať. Svojvoľne a neprávom zasahovať do slobody iného je zrieknutie sa vlastnej slobody.

  5. Presvedčenia sa majú prispôsobiť nášmu vedeckému poznaniu sveta. Vyvarujme sa skresľovania vedeckých faktov tak aby zapadli do našich presvedčení.

  6. Ľudia sú omylní. Ak urobíme chybu, máme sa snažiť napraviť a odstrániť škody, ktoré mohli byť spôsobené.

  7. Každá zásada je len základný princíp, ktorý má inšpirovať vznešenosť činov a myšlienok. Súcit, múdrosť a spravodlivosť majú vždy prevládnuť nad písaným či hovoreným slovom.

 

Uvedené zásady vyvolali aj pozitívne ohlasy medzi ne-satanistami. Mnohí ich považujú za morálne nadradenejšie desatoru a za viac verné Ježišovým slovám než to, čo dnes hlásajú mnohí kresťania.

Porovnanie s Cirkvou Satanovou a laveyánskym satanizmom

 

TST samých seba považujú za progresívnu a updatovanú verziu laveyánskeho satanizmu. Jasne odmietajú LaVeyovu náklonnosť k autoritárstvu, ktorá je v rozpore so satanskými myšlienkami individuálnej suverenity. Aj keď sa oba smery hlásia k racionalistickému satanizmu, odmietanie nadprirodzených prvkov je u TST ešte výraznejšie než u LaVeya. Keďže presvedčenia majú byť v súlade s vedeckými faktami, odmieta TST laveyánsku sociálne-darwinistickú rétoriku, ktorá je podľa názoru TST v rozpore s poznatkami evolučnej biológie, recipročným altruizmom, teóriou hier a kognitívnou vedou.

Aktivity Satanského Chrámu

Satanský Chrám sa od LaVeyovej Cirkvi Satanovej, ktorej členovia sa starajú predovšetkým o svoj individuálny rozvoj, líši aj svojím aktivizmom. Z mnohých aktivít TST, často kurióznych, vyberieme príklad dvoch.

 

Socha Baphometa

 

V roku 2012 nechal republikán Mike Ritze postaviť v Oklahome monumentnú tabuľu s desiatimi prikázaniami. TST začal v reakcií na to organizovať zbierku na deväť stôp veľkú, poltonovú sochu Baphometa, ktorá mala byť taktiež umiestnená v Oklahoma State Capitol. Jej cieľom bolo upozorniť na náboženskú slobodu a potrebu odluky cirkvi od štátu. Zbierka aj kampaň boli úspešné, socha zhotovená, avšak k jej umiestneniu nedošlo, nakoľko sa problém (na ktorý mala celá kampaň byť len reakciou) vyriešil sám od seba - monument s 10 prikázaniami bol roku 2014 odstránený. Socha Baphometa bola za výdatného protestu miestnych náboženských organizácií umiestnená v Detroitskej pobočke Satanského Chrámu. Momentálne je v hlavnom sídle TST v Saleme.

 

Pink Mass - Ružová Omša.

 

Po tom, čo v Apríli roku 2013 došlo k bombovému útoku v Bostone, sa fundamentalistická Westbro-Baptist Church rozhodla narušiť pohreb obetí protestom, ktorým chceli vyjadriť názor, že útok bol božím trestom za to, že krajina legalizovala homosexuálne manželstvá. TST sa v súlade so svojim poslaním, ktorým je bojovať proti potláčaniu osobných slobôd, rozhodli konať a to spôsobom, ktorý je pre nich typický - využitím satanskej symboliky a satiry. Na hrobe matky zakladateľa Westbro-Baptist Church usporiadali omšu, ktorej cieľom bolo premeniť dušu zosnulej na lezbu. Ružová omša celebroval Greaves, ktorí pri dvoch gayoch bozkávajúcich sa nad hrobom matky náboženského fundamentalistu predniesol zaklínadlo ktorého cieľom bola zmena sexuálnej orientácie duše zosnulej. Obrad vyvolal zaujímavé reakcie Cirkvi Satanovej (organizácia založená LaVeyom, v súčasnosti pod Gilmorovým vedením), ktorá nepochopila že sa jedná o satiru a skritizovala TST za povery a vieru v nadprirodzeno.

TST si vyslúžil kritiku, že nie je serióznou organizáciou, ale len satirou a pokusom o trollovanie. Okrem toho sa za aktivity TST jeho zakladajúcemu členovi Greavesovi ušli vyhrážky smrťou. V súčasnosti má TST 20 lokálnych pobočiek – kapitúl (chapters) väčšinu v USA, jednu v Taliansku a druhú v Holandsku. Hlavné sídlo TST je v Saleme, ktorý je známy procesmi s bosorkami z konca 17. storočia. Nachádza sa v ňom hlavný úrad, galéria, prednášková miestnosť a spomínaná poltonová socha Baphometa.

bottom of page